Projektowanie, Zakładanie, Pielęgnacja Terenów Zielonych
Poznańska 196, 62-052 Poznań Komorniki
Pon-Sob: 08:00 - 17:00

NAWADNIANIE

Coraz częściej lata bywają upalne, zdarzają się okresy, w których przez całe tygodnie panuje susza. W czasie trwania tak niesprzyjających warunków atmosferycznych, musimy zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody, aby nie straciły swoich walorów dekoracyjnych.
Często ogród podlewamy wieczorem lub w ogóle o tym zapominamy. Popołudniowa czy wieczorna pora nie jest zbyt korzystna dla roślin, gdyż nie służy im duża różnica temperatur pomiędzy powietrzem, a wodą. Dodatkowym minusem jest fakt, że woda o tej porze dnia najszybciej paruje, mniejsza jej ilość ma szansę wniknąć w głąb gruntu. Najlepszą porą na podlewanie roślin jest wczesny ranek. Nie jest to jedyny argument dla którego warto rozważyć montaż systemu automatycznego nawadniania w swoim ogrodzie. Niewątpliwą zaletą prawidłowo zaprojektowanej instalacji jest jej wydajność. Pozwala ona na zmniejszenie zużycia wody, nawet o połowę. Plusem jest również efektywność nawadniania. W czasie podlewania z węża często zwilżamy jedynie wierzchnią warstwę gleby. Odpowiednio ustawiony program nawadniania pozwala dostarczyć taką ilość wody, aby wniknęła ona w głębsze warstwy gleby. Dopiero wtedy jest ona dostępna dla roślin.

Nawadnianie trawnika

Gatunki traw wchodzące w skład mieszanek trawnikowych rozwijałyby się bez przeszkód na obszarach, gdzie suma rocznych odpadów wynosi 800-1000 mm rocznie. W naszym kraju jednak suma opadów nie przekracza zwykle 400-600 mm rocznie, dlatego trawniki muszą być regularnie nawadniane. Trawy gazonowe dla prawidłowego wzrostu, wykazują stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę. Przyjmuje się wartości od 1 do nawet 3 dm3 wody na 1 m2powierchni trawnika dziennie. Zapotrzebowanie to jest zależne od kilku czynników m.in.: rodzaju gleby, przebiegu temperatury jak również nasłonecznienia i wiatru oraz składu gatunkowego mieszanki traw.

img_divider

Rodzaje Nawadniana

Systemy nawadniania

Proces nawadniania może być przeprowadzony na wiele sposobów:

  Nawadnianie kropelkowe - linia kroplująca
  Zraszacze ogrodowe
 Automatyczne nawadnianie

Zadzwoń do Nas
+48 608 455 665